Triisa ja Meeru lõpetasid neljanda raske katse Dakaril oma klassi neljanda ja viiendana

Dakari maratonralli neljas päev tähendas sõitjatele 521 kilomeetrist tööpäeva, millest 416 kilomeetrit oli katse. Katse sees oli ka lühike neutralisatsiooniala, kui ületati Argentina-Boliivia piir. Kui kolmandal päeval tõusti korraks merepinnast pea 5000 meetri kõrgusele, siis neljas päev viis sõitjad 3500-4000 meetri kõrgusele ja sellisele kõrgusele jäädakse järgnevaks kuueks päevaks, kui sõidetakse Boliivia Andides, mis maailma kõrguselt teine platoo Tiibeti järel. Neljanda päeva laager on 3000 meetri kõrgusel Boliivia linnas Tupizas. Päev oli taas raske ja keeruline, seda nii hõreda õhu kui merepinnast 3000 meetri kõrguste düünide tõttu ja navigeerimine oli taas päeva üks märksõna.

 

Tänase katse esimene osa oli sarnaselt kolmanda päevaga navigeerimise osas keeruline, lisaks sõideti seda pehmetes düünides ja endas mitte väga kindlaid sõitjaid oli palju. Korraldajad on sellel aastal teinud roadbooki selliseks, kus on infot vähem, eesmärgiga teha sõit keerulisemaks ja et see meenutaks rohkem algusaegade Dakari.

 

Toomas Triisa (Husqvarna) alustas päeva esimeses kontrollpunktis Malle-Moto klassi kolmanda vaheajaga, järgmises kontrollpunktis oli ta kaotanud aega ja oli kuues. Sealt edasi liikus ta kergelt tõusvas tempos ja lõpetas päeva oma klassi neljanda tulemusega, kaotades Malle-Moto klassi tänasele kiireimale sõitjale, Lyndon Poskittile (KTM) 9.25. Mart Meeru (Husqvarna) sõitis läbi katse viiendal-kuuendal kohal ja katse finišis oli ta viies, kaotades Poskittile 12.41. Tsiklite üldarvestuse võitja oli Matthias Walkner (KTM), Triisa oli katsel kokkuvõttes 49 (+1:16.38) ja Meeru 53 (+1:19.54). Kukkumise ja jalaluumurruga lõppes tänavune Dakar eelmise aasta võitjale, Toby Price'ile (KTM). Tsiklite üldliider on Joan Barreda Bort (Honda), kes oli täna teine. Malle-Moto klassis on Toomas Triisa peale neljandat päeva teine, taas liidriks tõusnud Jose Julian Kozac'ile kaotab ta 5.06, Mart Meeru on selle klassi viies. Üldarvestuses on Triisa 39 (+2:20.29) ja Meeru 55 (+3:30.58).

 

Dakari viies päev jätkub merepinnast 3000-4000 meetri kõrgusel. Päeva pikkus on kokku 692 kilomeetrit, millest katse moodustab 447 kilomeetrit. Päeva lõpuks jõutakse Oruro linna, kus on viienda päeva laager. Katset iseloomustab vahelduv maastik ja pinnas, taas on sees neutralisatsiooni lõik, seda juba varasematest Dakari maratonrallidest tuttava Uyuni ümbruses. Väike osa sõidetakse ka maailma suurimal soolaväljal Uyunis, mis võib olla ka vihmasadude tõttu vesine, soolavesi on olnud varasematel aastatel tehnikale probleemiks. Kuiva ilma korral on see lõik v'ga kiire, kus tullakse põhjagaasiga. Katse lõpuosas on ootamas sõitjaid taas liivadüünid.

 

Toomas Triisa stardib tänasele päevale Eesti aja järgi kell 12.07, Mart kell 12.09. Katse stardiajad on vastavalt 13.47 ja 13.49.

 

 

Alternatiivne live feed, kus saab ka Malle-Moto klassi eraldi näha: http://www.trackingdakar.nl/

 

Red Bull TV teeb igal päeval päeva kokkuvõtte ja seda saab vaadata siit: redbull.tv

Märksõnad: mootorisport
Jaga:

Lisa oma kommentaar:

Tallinna lennujaama läbis mullu rekordiliselt 2,22 miljonit reisijat

Möödunud aastal teenindas Tallinna lennujaam üle 2,22 miljoni reisija, saavutades kõigi aegade parima tulemuse.

Detsembris läbis Tallinna Lennujaama ligi 160 000 reisijat, ehk 19 protsenti enam, kui aasta varem. Kogu aasta lõikes kasvas reisijate arv 2,5 protsenti.

Tallinna lennujaama turundusdirektori Eero Pärgmäe sõnul oli 2016. aasta kogu maailma lennunduses positiivne eeskätt tänu madalale kütusehinnale.

"Eestis tihenes lisaks veel ka konkurents lennufirmade vahel ning tulemuseks oli rohkem lende odavama hinnaga, mis vedaski reisijate arvu suurenemist möödunud aastal. Alanud aastat iseloomustab ettevalmistus Euroopa Liidu eesistumiseks ning lisanduvad ühendused Londoni ja Hamburgi suunal – loodame tänavu kasvatada lennujaama reisijate arvu vähemalt viis protsenti," lisas Pärgmäe.

Regulaarlendude osas algas möödunud aasta heitlikult turusituatsiooni ümberkujunemisega koduvedaja vahetumise järel. Alates septembrist suurendasid lendude arvu nii Nordica, SAS kui ka Finnair, pöörates reisijate koguarvu selgele tõususuunale. Regulaarlendudel pakutavate istekohtade arv kasvas aastaga neli protsenti ning reisijate arv vastavalt 4,8 protsenti. Lendude keskmine täituvus ulatus 68 protsendini.

Märksõnad: paevauudised
Jaga:

Eestis on gaasiaktsiis 5-15 korda kõrgem kui põhilistel konkurentidel

Eesti Gaasi nõukogu esimehe Ain Hanschmidti sõnul on Eesti gaasiaktsiis kõrgem kui põhilistel konkurentidel Lätis, Leedus ja Poolas, mistõttu investorid eelistavad odavama gaasiga riike, vahendab ERRi uudisteportaal.

Hanschmidt ütles, et gaasiaktsiis kosub alates 2014. aastast kuni 2020. aastani 3,4 korda.

Värske valitsuse otsusega kerkib maagaasi aktsiisimäär aastatel 2018-2020 ning igal aastal on kasv 25 protsenti ning iga eelneva aastaga võrreldes kallineb maagaasi lõpphind 2,5-5,4 protsendi võrra.

Hanschmidti sõnul maksustatakse kütust üldiselt saastetaseme põhjal, mis tagab, et turg on ettevõtjatele pronoositav.

"Kui Gazpromilt Eesti Gaasi ostsime, kartsime Venemaa riski, aga tuli hoopis Eesti poliitiline risk," nentis ta.

Märksõnad: paevauudised
Jaga:

Aprillis minnakse mobiil-ID ja digi-ID puhul üle tugevama krüptograafiaga võtmetele

Aprillis jõuavad lõpule mitme aasta jooksul toimunud ettevalmistused, et kaotada ringlusest 1024 bitisel RSA algoritmil põhinevad dokumendisertifikaadid ja minna üle tugevama krüptograafiaga võtmetele.

Alates 1. aprillist 2017 tühistatakse 1024 bitistel võtmetel baseeruvad sertifikaadid, et minna üle uuele 2048 bitistele võtmetele. Vanadel võtmetel baseeruvaid sertifikaate on praegu kasutusel umbes 12 000 mobiil-ID ja 3000 digitaalse isikutunnistuse puhul ning nende tühistamine on viimane samm enne lõplikult tugevama krüptograafiaga võtmetele üleminekut. 

Mobiil-ID puhul puudutab muudatus neid kasutajaid, kes võtsid enne 2015. aastat endale operaatori juurest mobiil-ID SIM-kaardi ja taotlesid sellele sertifikaadid 2014. aasta jooksul. Need SIM-kaardid omavad 1024 bitise RSA algoritmiga võtmeid. Kliendid saavad endale operaatori juurest võtta asemele uue ja turvalisema mobiil-ID SIM-kaardi, millele saavad taotleda uued mobiil-ID sertifikaadid kehtivusega 5 aastat. Riigilõivu kliendid enam ise lepingu tegemisel maksma ei pea. Kõigile mobiil-ID kasutajatele, keda dokumendi kehtetuks tunnistamine ees ootab, saadetakse tema mobiilioperaatori poolt vastav SMS-sõnum.

1. aprillist tunnistatakse kehtetuks ka umbes 3000 digitaalset isikutunnistust, mis põhinevad 1024 bitise RSA algoritmiga võtmel ja see muudatus puudutab neid digi-ID kasutajaid, kelle kaart väljastati enne 1. detsembrit 2014. Juhul, kui Politsei- ja Piirivalveametile on teada dokumendi kasutaja kehtiv elektronposti aadress, saadetakse sellele vastav teavitus. Dokumendi kasutaja peab pöörduma uue dokumendi saamiseks talle sobivasse Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse, kus ta  saab valida, kas saada tasuta dokument oma vana digitaalse isikutunnistuse kehtivusaja lõpuni jäänud perioodi ulatuses või taotleda uus 3-aastase kehtivusajaga dokument, mille eest tuleb riigilõiv ise tasuda.  

Märksõnad: paevauudised
Jaga:

Liiklusõnnetused

05.01.2017 kella 07.48 ajal toimus liiklusõnnetus Tartus Kooli tn 24 juures, kus 16-aastane tüdruk peale sõiduautost väljumist ületas sõiduteed sama sõiduki tagant ja astus ette sõiduautole Opel Astra, mida juhtis 53-aastane mees. Jalakäija tooimetati Tartu Ülikooli Kliinikumi.

05.01 2017 kella 11.30 ajal toimus liiklusõnnetus Haapsalus Kuuse tn 28 juures, kus 65-aastane mees tagurdas sõiduautoga Mercedes-Benz  ML350 otsa 82-aastasele naisele, kes kokkupõrke tulemusena kukkus. Juht toimetas jalakäija Läänemaa Haiglasse.

05.01.2017 kella 12.57 ajal toimus liiklusõnnetus Tallinnas Pärnu mnt 454 juures, kus 42-aastase mehe juhitud sõiduautole Ford Galaxy jooksis ootamatult ette 11-aastane poiss. Esialgsetel andmetel ületas jalakäija sõiduteed väljaspool ülekäigurada. Jalakäija toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse.

05.01.2017 kella 12.55 ajal toimus liiklusõnnetus Lääne-Virumaal Sõmeru vallas Tallinn-Narva mnt 110. kilomeetril, kus sõiduautot Infiniti juhtinud 36-aastane mees sõitis ees peatuvale sõiduautole otsasõidu vältimiseks vastassuunavööndisse kus sõiduk põrkas riivamisi kokku vastu tulnud kaubikuga Volkswagen LT46 Kasten, mida juhtis 42-aastane mees. Vältimaks laupkokkupõrget Infinitiga, sõitis Volkswagen juht vastassuunavööndisse, kus kaubik põrkas kokku vastu tulnud sõiduautoga Toyota, mida juhtis 31-aastane mees. Liiklusõnnetuse tagajärjel said vigastada Toyota juht ning Toyotas viibinud 33-aastane naine ja 10-kuune tüdruk, kes toimetati Rakvere Haiglasse. Naine ja laps toimetati hiljem edasi Põhja-eesti Regionaalhaiglasse.

05.01.2017 kella 12.54 ajal toimus liiklusõnnetus Tallinnas Ehitajate teel Männi bussipeatuse juures, kus esialgsetel andmetel jäi bussipeatusest liikumist alustanud liinibussi uste vahele bussist väljunud 77-aastase naise jalg, mille tagajärjel reisija kukkus. Buss lahkus sündmuskohalt, reisija toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. Õnnetuse täpsemad asjaolud on selgitamisel. Politsei palub sündmuse pealtnägijatel ühendust võtta telefonil 612 3000 või emailil põhja.lmt@politsei.ee.

06.01.2017 kella 00.00 ajal toimus liiklusõnnetus Paides Pärnu tn 81 juures, kus sõiduauto Peugeot 206, mida juhtis 34-aastane mees, sõitis vastu maja välisseina. Juht toimetati Järvamaa Haiglasse. Liiklusõnnetuse asjaolud selgitamisel.

Märksõnad: paevauudised
Jaga: